TOP termékek

Ügyfélszolgálat: +36 20 8002222 | info@motorolajbolt.hu

Pollenszűrők

Az egészségére a legtöbb ember mindig megpróbál maximálisan odafigyelni. Otthonainkban minden veszélyforrást próbálunk elhárítani, hogy egészségünket óvjuk. Ám nemcsak a családi fészekben kell odafigyelnünk, hanem a gépjárműben is, ahol akár több óra hosszát is eltölthetünk.

A jó idő eljövetelével egyre többször használhatjuk gépjárműben a légkondicionáló berendezést, ami, ha nincs megfelelően tisztítva, akkor rengeteg gomba és baktérium telepszik meg a rendszerben.
Szeretnénk felhívni mindenki figyelmét, hogy milyen fontos időnként a rendszer tisztítása, amellyel családunk egészségét óvhatjuk meg. Olvass tovább részletesen a pollenszűrőről: cseréje, feladata, mire jó, árak, csereperiódus stb.

Webáruházunkban az autód minden szűrőjét megvásárolhatod, csak keresd ki autótípus alapján!
A kabin légszűrőit, más néven utastérszűrő belső vagy pollenszűrőket (angolul: pollenfilter) használnak a járművek légkondicionáló rendszerében. Ezeket a szűrőket az 1970-es évek végén fejlesztették ki. Az 1990-es évek közepe óta a textilszűrőkből és adszorbensekből álló kombinált szűrőket használnak az autóiparban. A mezőgazdasági ágazatban már korábban is használták.

A pollenszűrő a kabin felszerelésének nagyon fontos része, és cseréje ugyan olyan fontos, mint egy fék, az ablaktörlő lapáté vagy olajé.
A pollenszűrő biztosítja, hogy az autóba utasterébe belépő levegő tiszta és friss legyen. Vagyis biztosítja, hogy a por, a pollen, a mikrorészecskék és még sok más ne kerüljenek az utastér levegőjébe.
Pollenszűrő, levegőszűrő különbség
A pollenszűrő, levegőszűrő közötti különbség az, hogy az első az utastér, míg a második a motor számára biztosítja a tiszta levegőt. A közös bennük, hogy mindkettő megszűri a káros szennyeződéseket.
Pollenszűrő vagy kabinszűrő?
A pollenszűrőt néha kabinszűrőnek, utastér levegőszűrőnek hívják. Nem minden autó rendelkezik pollenszűrővel, valójában csak légkondicionálóval felszerelt autók legnagyobb többsége.


A pollenszűrő típusai


Az autózás általános komfortérzetéhez tartozik a tiszta levegő, amiben az utastér szűrő segít. Egy átlagos gépjárműben ajánlott minden olajcserénél az utastér pollenszűrő cseréje. De évente egyszer legalább kötelezően ajánlott. A pollenszűrő az utastér egészséges levegőszűrője. Az utastérszűrők fajták két csoportból állnak. Az alap pollenszűrők mellett a piacon megtalálhatóak az aktív szenes szűrők (aktív szén) is, amik a levegő szűrés mellett a szagokat is megszűrik a gépjármű utasai számára.


A két pollenszűrő közötti különbség az, hogy az egyik normál sima fehér színű, míg a szénbevonatos az szürkébb.

Fontos a szűrő beszerelése, cseréje mellett az is, hogy a levegőrendszer járataiban megtelepedett baktériumoktól és a gombáktól megtisztítsuk a rendszert. Ebben különféle házilag is könnyen használható fertőtlenítő szerek segíthetnek. Lehetnek robbanós sprayk vagy csöves habos fertőtlenítők, melyek segítségével elérhetőek a rejtett zugok a gépkocsiban.
Pollenszűrőt mikor kell cserélni?
Mi azt javasoljuk, hogy válassz minőségi aktívszenes pollenszűrőt, és ez az ajánlás nem a több pénz megszerzésére szolgál. Mert ugyanannyi időbe telik a szűrő cseréje, függetlenül attól, hogy melyiket választod.
Az ajánlás azon a tényen alapszik, hogy a kabinba szívott levegőt gyakran keverik a kipufogógázzal. Ezért a káros anyagok terhelése az autóban gyakran akár hatszorosa is lehet, mint ha az út mentén állsz. Szénszűrővel elkerülhetők ezek a káros mikrorészecskék.


Mivel a pollenszűrő, amint azt már korábban említettük, elhasználódnak és nem utolsósorban szennyeződik, fontos, hogy rendszeresen cseréljük. Minél több szennyeződés, annál nagyobb a levegő eltömődése. Egy eltömődött szűrő elveszíti a funkcióját. A piszkos pollenszűrő kevesebb friss levegőt enged be a kabinba, ami csökkenti a koncentrációt azaz befolyásolhatja a biztonságos vezetést.
Kellemetlen szag a légkondiból?


Szennyező anyagok belélegzése


Az utastér-szűrő visszatartja a por, a növényi pollen és sok mikroorganizmus mikrorészecskéit. Ezek a részecskék mikroszkopikusan kicsik is lehetnek - akár 7-szer kisebb lehet az átmérőjük, mint az emberi hajé. A szennyezett levegő belélegzése rossz hatással van egészségünkre, tüdőbetegségekhez és szív- és ér-rendszeri megbetegedésekhez vezethet.
Fáradtság és csökkenő utazási biztonság
Az utastér szennyezett levegője kényelmetlenséget és fáradtságot okoz autózás során. A fáradtság jelentősen csökkenti a sofőr koncentráló-képességét és növeli a balesetek kockázatát.
Bepárásodó ablakok és rossz látási viszonyok


Egy kopott utastér-szűrőn, pontosabban a szűrő által visszatartott szennyeződéseken a nedvesség felhalmozódik, amely így bejut az autó utasterébe, és emiatt az ablakok bepárásodnak. Az eltömődött szűrő és a rossz légáramlás miatt csökken a vezetési biztonság és nő a balesetek kockázata.


Ha a légkondicionálónak kellemetlen szaga van, vagy az ablakok a szokásosnál jobban párásodnak, akkor az ellenőrzést a pollenszűrővel kell kezdeni. A párásodás miatt is hibás lehet a szűrő. Egy vizes, nedves szűrő esetén ugyanis a ventilátor nedves levegőt fúj az üvegre. A piszkos pollenszűrő sok baktériumot képes megtartani, beleértve a kipufogógázok szagait is.
A legbiztonságosabb klímatisztítás, ha szakemberre bízzuk és ózonos tisztítást kérünk erre szakosodott szakembertől. Bármely olyan műhelyben tudnak segíteni, ahol klímát szerelnek.


A légkondicionáló rendszer csökkenő hatékonysága


Idővel minden utastér-szűrő eltömődik a szennyeződésektől, ami a légkondicionáló vagy a szellőzőventilátor teljesítményének csökkenéséhez vezet. Ha nem cseréljük rendszeresen az utastér-szűrőt, az utastérbe juttatott levegő mennyisége jelentősen csökken.


Allergiás reakciók


Szennyezett utastér-szűrővel rendelkező járművek vezetése szemirritációt, tüsszögést vagy orrdugulást okozhat. Még azon személyek is veszélyeztetettek, akik nem allergiások, mert a szennyeződések úgynevezett allergizációt okoznak, amely érzékenyebbé tesz minket a környezetünkben lévő allergének iránt.